Blanár ukrán munkatársával folytatott megbeszélésén a béke mellett a gáztranzit kérdései is középpontba kerültek Antalyában.


"Szlovákia ismételten kiemeli, hogy az ukrajnai válságnak nem létezik katonai megoldása, ezért teljes mértékben támogatjuk az Egyesült Államok új kormányának békefenntartó kezdeményezéseit. Fontos, hogy visszatérjünk a béketárgyalásokhoz és a diplomáciai megoldásokhoz, összhangban az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi joggal" - nyilatkozta Blanár a találkozót követően.

Gáztranzit és energiaárak: a figyelem középpontjában Az energiaárak és a gáztranzit kérdései napjainkban egyre inkább a középpontba kerülnek, ahogy a globális energiapiacok dinamikája folyamatosan változik. A különböző országok közötti gázszállítási útvonalak nem csupán gazdasági szempontból fontosak, hanem geopolitikai szempontból is jelentős hatással bírnak. A kereslet és kínálat ingadozása, valamint a nemzetközi konfliktusok mind befolyásolják az energiaárakat, így a fogyasztók számára egyre nehezebb előrejelezni a közeljövő energia költségeit. Az innovatív megoldások és a megújuló energiaforrások térnyerése új perspektívákat nyithatnak, de a hagyományos gáztranzit rendszerek szerepe továbbra is meghatározó marad.

A tárgyalófelek átfogóan értékelték az energetikai helyzetet is, különös tekintettel a növekvő gázárakra, amelyek nemcsak Szlovákiát, hanem az egész Európai Uniót, sőt magát Ukrajnát is hátrányosan érintik. Blanár kiemelte: Szlovákia számára kulcsfontosságú, hogy továbbra is fennmaradjon a földgáz szállítása Ukrajnán keresztül, mivel ez biztosítja az ország energiaellátásának stabilitását.

"Az Európai Tanács következtetéseiben is egyértelmű támogatás jelent meg a nemzeti és uniós érdekek képviselete mellett. A tagállamok vezetői közösen megállapították, hogy a tranzit leállítása ukrán területen problémát jelent, és támogatják az Európai Bizottságot és Ukrajnát a további egyeztetésekben" - fogalmazott a szlovák diplomácia vezetője.

Blanár egyúttal felszólította Sybihet, hogy Ukrajna tegyen aktívabb lépéseket a tranzitmegállapodások helyreállítására, és sürgette a tárgyalások felgyorsítását.

Antalyai diplomáciai fórum

A külügyminiszter, Hakan Fidan török diplomáciai vezető meghívására, április 11-én részt vett az Antalyai Diplomáciai Fórum negyedik kiadásán. E rendezvény keretében számos kétoldalú egyeztetést folytatott le, melyek során ukrán, török és egyéb partnerországok képviselőivel tárgyalt. A fórum célja, hogy teret adjon a világ aktuális biztonságpolitikai és diplomáciai kihívásainak nyílt megvitatására.

Related posts