A kormány döntése értelmében Göd területén több földterületet is beruházási célterületté nyilvánítottak.


Beruházási célterületté nyilvánított több tucat földterületet Gödön egy december 31-i kormányhatározat. A dokumentumban felsorolt földterületek jelentős részének helyrajzi száma megegyezik azokkal, melyekről az Átlátszó egy hónapja írta meg, hogy a Samsung kinézte őket magának.

November végén a gödi képviselő-testület döntést hozott hatvan ingatlan megvásárlásáról, kisajátításáról, valamint a terület Samsung részére történő pályáztatásáról. A dél-koreai óriásvállalat újabb területszerzése a gödi polgármester sürgősséggel benyújtott előterjesztése szerint klímavédelmi célokat kíván szolgálni. Az előterjesztés alapján a Samsungnak célszerű lenne napelemparkot, véderdősávot és további parkolóhelyeket kialakítania az akkumulátorgyár és a lakóházak közötti területen. Eközben a Samsung már gőzerővel dolgozik az akkugyár új üzemcsarnokainak felépítésén, mivel 20 százalékkal kívánja növelni az akkucellagyártási kapacitását. A legfrissebb kormányrendelet is hangsúlyozza a megújuló energiaforrások és a véderdők telepítésének fontosságát.

Az Átlátszó novemberi cikke szerint kiszemelt gödi területek jórészt az akkumulátorgyár és a lakóházak közti részen találhatók, ahová a folyamatos zajszennyezéstől szenvedő lakosok évek óta véderdőt követelnek.

A Samsung gyára nyáron és ősszel összesen öt hónapig engedély nélkül üzemelt, de végül gazdasági megfontolásokra hivatkozva sikerült ismételten megszereznie a működési engedélyt.

Az akkumulátorgyártás, akárcsak sok más vegyipari tevékenység, komoly kockázatokkal jár. A rendelkezésre álló technológia elméletileg lehetővé teszi a gyárak biztonságos üzemeltetését, de ehhez elengedhetetlen, hogy a jogszabályok és a hatósági ellenőrzések megfelelően szigorúak legyenek a vállalatokkal szemben. Magyarországon azonban a valóság gyakran az, hogy a jogi kereteket inkább a cégek érdekeinek megfelelően alakítják, mintsem a biztonságos működést szolgálják. Az akkumulátorgyártás hazai fejlődését részletesen vizsgáljuk egy cikksorozat keretein belül, amelynek eddigi részei itt érhetők el.

Related posts