A tudományos utánpótlás bemutatkozása egy izgalmas és inspiráló pillanat, amely során fiatal tehetségek lépnek a reflektorfénybe. Ezek a fiatal kutatók és diákok nemcsak az új ötletek és innovációk forrásai, hanem a jövő tudományos közösségének alapkövei
A Magyar Tudomány Ünnepe keretében idén immár ötödik alkalommal tartotta meg a Debreceni Egyetem (DE) szakkollégiumainak konferenciáját, amelyet az intézmény Tudományos Igazgatósága szervezett. A keddi eseményen több mint negyven izgalmas előadás került bemutatásra, ahol fiatal tehetségek osztották meg legújabb kutatási eredményeiket.
- A tudományos konferencia időről időre alkalmat nyújt arra a Debreceni Egyetemen, hogy az intézmény szakkollégiumainak munkájában sikerrel részt vevő hallgatók beszámoljanak tudományos eredményeikről. Ugyanakkor ez a rendezvény arra is lehetőséget teremt, hogy a jövő tudósai párbeszédet folytassanak egymással és tanuljanak is hallgatótársaiktól - mondta a rendezvény megnyitóján Csernoch László.
A DE tudományos rektorhelyettese kiemelte, hogy a tanácskozáson egy szakmai zsűri fogja értékelni az előadásokat. Fontos hangsúlyozni, hogy a zsűri nem bírálni kívánja a bemutatott tudományos eredményeket, hanem elbírálni szeretné azokat, így támogató, konstruktív visszajelzésekkel kívánják segíteni a tudományos közösséget.
Az öt szekcióban, magyar és angol nyelven zajló előadások a mezőgazdaság, a humán tudományok, az orvostudomány és egészségügy, a társadalomtudományok, valamint a természettudományok különböző aspektusait vizsgálták.
Az előadókat Szűcsné Siska Katalin, a DE Szakkollégiumi Albizottságának elnöke egy Veres Péter idézettel biztatta a tudományos kutatómunka folytatására: "...ide kell hoznunk a nagyvilágot, ide kell hoznunk mindent, ami szép, ami jó, ami nemes és amit érdemes."
A konferencián előadás hangzott el - többek között - a szerzői jogok megsértéséről, a Magyarországon jelenlévő streamingszolgáltatók marketingtevékenységének vizsgálatáról, a nők munkavállalásának történetéről, az utánpótlás korú labdarúgók edzéshatékonyságának felméréséről, a Kádár-korszak levelezési szokásairól, a gyermekvédelembe kerülő fiatalok nehézségeiről, a méhészeti tevékenységet befolyásoló tényezőkről vagy a növénybetegségek megelőzéséről.
A konferencia keretein belül a Debreceni Egyetem különböző szakkollégiumainak hallgatói - például a Bán Imre Kultúratudományi Szakkollégium, a Hatvani István Szakkollégium, az Ihrig Károly Szakkollégium, a Kerpely Kálmán Szakkollégium, a Lippai Balázs Szakkollégium, a Nyirkos István Sporttudományi Szakkollégium, a Praetor Szakkollégium, a Sántha Kálmán Szakkollégium, a Szent László Katolikus Szakkollégium, a Tormay Béla Szakkollégium és a Verzár Frigyes Szakkollégium - bemutatták legújabb kutatási eredményeiket.