Az orosz baromfiiparban tapasztalható drámai növekedés mögött gyakran vitatott és radikális megoldások állnak. Az iparág fejlődése nem csupán a modern technológiák alkalmazásának köszönhető, hanem olyan módszereknek is, amelyek sokszor etikailag megkérdőj


Az orosz baromfiipar jelentős mértékben megnövelte eladásait a baromfiláb-kivitellel, különösen Kínába, de a jövőben Szaúd-Arábia is várhatóan még nagyobb mennyiségben fog importálni. Ugyanakkor aggasztó hírek érkeznek az orosz baromfiipar minőségi problémáiról, amelyek kérdéseket vetnek fel a termékek megbízhatóságával kapcsolatban.

Tavaly Oroszország a baromfiexportját 25%-kal növelte, így elérve a 420 ezer tonnát. Az orosz baromfitermelés 6,7 millió tonnára emelkedett, szemben a megelőző év 6,5 millió tonnájával. Az export növekedését olyan kulcsfontosságú piacok támogatták, mint Szaúd-Arábia és Kína, amelyek főként baromfiláb-szállítmányokat vásároltak. A Kínába irányuló export 23%-kal, míg Szaúd-Arábiába 60%-kal, Kazahsztánba pedig 30%-kal nőtt az előző évhez viszonyítva. Érdekesség, hogy Szaúd-Arábia hamarosan megelőzheti Kínát, mint Oroszország legnagyobb baromfiimportőre.

Nőtt az orosz belföldi húsfogyasztás is, ami először érte el a 83 kg-ot fejenként, döntően baromfi- és sertéshúsból. Ugyanakkor a baromfiimport is jelentősen, harmadával nőtt tavaly az oroszoknál. Ez annak tudható be, hogy a kormány 140 ezer tonnás vámmentes kvótát hagyott jóvá a baromfiimportra. Az intézkedés célja a hazai piac stabilizálása volt a nagy exporthullám időszakában.

Az ilyen anomáliák nem ritkák az oroszoknál. Másfél éve akkora - csaknem 30%-os - áremelkedés alakult ki a belföldi piacon az export miatt, hogy árcsökkentést és kiviteli tilalmat vezettek be a baromfira.

Az orosz baromfiipar sötét oldala az, hogy állatvédők állítása szerint a naposcsibék levágásához használt módszerek rendkívül kegyetlenek. Sok esetben a csibéket megfojtják, vagy nejlonzacskóban fagyasztják le, ami felháborodást keltett a jogvédők körében. A Voice of Animals nevű orosz civil szervezet ezért javaslatot tett a baromfiágazatra vonatkozó állat-egészségügyi rendelet módosítására, hogy megszüntessék ezeket a barbarizmusokat. A tervezet augusztus 1-jén lépne hatályba, de eddig az orosz hatóságok részéről nem érkezett válasz a kezdeményezésre.

Related posts