Az évszázad árvizének zabolátlan hullámai Békés földjére is betörtek, és ez a tapasztalat örökre belénk ivódott.

25 éve vonult le az évszázad árvize a Közép-Tiszán - idézte fel az eseményeket Facebook-oldalán a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, a Kötivizig. Az évszázad árvize hatásait Békésben is éreztük.
2000 tavaszán a felmelegedéssel járó hóolvadás és a vízgyűjtőre hullott, a megszokottnál jóval több csapadék együttes következményeként komoly árhullámok indultak el a Tiszán és mellékfolyóin, amelyek egymásra futva az eddig legmagasabb szinten vonultak le, árvízi veszélyhelyzetet teremtve - elevenítették fel az évszázad árvize előzményeit a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság bejegyzésében. Április 17-én érte el az eddigi legnagyobb, 1030 centiméteres vízállást a Tisza Kiskörén, ahol másodpercenként 2960 köbméteres maximális vízhozamot mértek. Április 19-én pedig 1041 centiméterrel tetőzött a szőke folyó Szolnoknál, 67 centivel az addigi legnagyobb vízszint fölött, ami szintén azóta is rekord. A Tisza olyan mértékben visszaduzzasztotta a Zagyva és a Hármas-Körös torkolat-közeli szakaszát, hogy a torkolattól 30 kilométeres távolságban is új vízálláscsúcsok születtek mindkét folyón.
Az évszázad legnagyobb árvíze, amely hatalmas kihívásokkal és veszélyekkel jár.
A rendkívüli árvízvédelmi készültség időszakában számos település, mint például Tiszasüly, Kőtelek, Hunyadfalva, Tiszajenő, Tiszavárkony, Vezseny, Nagykörű, Csataszög, Szórópuszta, Dobapuszta, Jászladány és Besenyszög, részleges vagy teljes kitelepítést igényelt a veszélyes töltésrepedések, rézsűcsúszások és suvadások miatt. A védekezésben részt vevő KÖTIVIZIG munkatársainak maximális létszáma elérte a 16 600 főt, akik elkötelezetten dolgoztak a lakosság biztonsága érdekében.
A KÖTIVIZIG területén összesen 123 kilométer hosszan kellett töltést magasítani, 30 km-en bordás megtámasztás, 69 kilométeren pedig hullámverés elleni védmű készült. A védekezés során 314 ezer köbméter homokot és 71 ezer tonna homokos kavicsot használtak fel. Homokzsákból 8,5 millió fogyott, továbbá 388 ezer négyzetméter fólia és 8 200 négyzetméter szádfal.
Közép-Európa legimpozánsabb vízgyűjtője
Nagyon sok veszélyes árvízi jelenség is kialakult, köztük 124 buzgár. Ezek közül az április 18-án feltört tiszasasi bizonyult a legnagyobbnak, csak ennek a bevédésére 23 ezer 600 homokzsákra volt szükség. Később kiderült: méretével kiérdemelte a Közép-Európa legimpozánsabb vízgyűjtője címet, s ma a községben emlékmű hívja fel a figyelmet az ellene való küzdelemre.