Az Európai Unió szorosabbra fűzné a kapcsolatait Kínával, különösen az amerikai vámháború fényében.

Európa és Kína, mint a világ két legnagyobb gazdasági szereplője, közös felelősséggel tartozik egy olyan kereskedelmi rendszer előmozdításáért, amely erős, reformokra nyitott, szabad, tisztességes és egyenlő feltételek mellett működik. Ezt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta Li Csiang kínai miniszterelnökkel folytatott keddi telefonbeszélgetésük során, reagálva az amerikai vámok okozta zavarokra.
A bizottság által kiadott sajtóközleményben az elnök hangsúlyozta, milyen lényeges a stabilitás és a kiszámíthatóság a globális gazdaság tekintetében. Von der Leyen arra ösztönözte a feleket, hogy a jelenlegi helyzetet párbeszédes úton oldják meg, és figyelmeztetett arra, hogy el kell kerülni a kereskedelmi feszültségek további fokozódását.
Beszélt Kína kulcsszerepéről a vámok okozta esetleges kereskedelmi súlypont-áthelyeződések kezelésében, különösen azokban az ágazatokban, amiket már így is sújt a globális túltermelés. Az elnök emellett strukturális megoldásokat sürgetett a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kiegyensúlyozására, valamint az európai vállalatok, termékek és szolgáltatások számára a kínai piacra való jobb hozzáférés biztosítása érdekében. Kína és az EU viszonyát is mérgezték korábban vámok, például a kínai e-autókra kivetett európai tarifák.
Kína kedden határozottan kijelentette, hogy készen áll "a végsőkig harcolni" saját érdekei védelmében, amennyiben Donald Trump amerikai elnök megvalósítja fenyegetését, és 50 százalékkal megemeli a kínai termékekre kivetett importvámokat. Trump ezen a napon bejelentette, hogy az Egyesült Államok azonnali hatállyal további 50 százalékos vámot vet ki a kínai importtermékekre, ha Kína nem vonja vissza a múlt héten bevezetett 34 százalékos ellenvámjait.