Az Essentia Artis újra életet lehel a Vigadó falai közé, bemutatva a kortárs művészet varázslatos világát.

Az esemény keretében az építészet, a film- és fotóművészet, az irodalom, az ipar- és tervezőművészet, a képzőművészet, a népművészet, a színház, a zene és a művészetelmélet területén tevékenykedő alkotók mutatkoznak be. Az iski Kocsis Tibor, Sipos Balázs és Ferencz S. Apor kurátorok közös munkája nyomán rendezett idei kiállítás eredményeképpen
A látogató átfogó betekintést nyerhet az ötven év alatti kortárs magyar művészek programjába, valamint annak szellemi és érzelmi dimenzióiba. Felfedezheti azokat az inspirációs forrásokat, amelyek táplálják alkotásaikat, és betekintést nyerhet az alkotói folyamatok mögé is.
az MMA székházának 6. emeleti kiállítótereiben.
Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete legfrissebb közleményében Kiss János, az MMA alelnöke nyilatkozott, kiemelve, hogy az MMA 2018-ban elindított művészeti ösztöndíjprogramja továbbra is rendkívüli népszerűségnek örvend a művészek körében. 2024-re a pályázatok száma meghaladta a 900-at, ami közel tízszeres túljelentkezést jelent.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az Essentia Artis kiállítás és programsorozat mellett 2025. február 17. és április 7. között újra lehetőség nyílik pályázni a 2025-2028-as időszakra szóló MMA Művészeti Ösztöndíjprogramra. Ez a nyolcadik alkalom, amikor kortárs alkotók számára bemutatkozási és mentorálási lehetőséget biztosítanak.
Csáji László Koppány, a művészeti ösztöndíjprogramot koordináló MMA MMKI vezetője a legfrissebb közleményében hangsúlyozta, hogy immár harmadik alkalommal valósítják meg az összművészeti seregszemlét. Az idei kiállítás, amely két és fél hónapon át várja a látogatókat, különlegessége, hogy először nyitja meg kapuit a külföldi érdeklődők előtt: a teremszövegek angol nyelven is hozzáférhetők, így a turisták számára is könnyen érthetővé válik a bemutatott művészeti élmény.
Sipos Balázs, a kiállítás egyik kurátora szerint a tárlaton a kultúra számos területén kiemelkedő egyéni alkotómunkákat mutatnak be több művészeti ágban, egymásra reflektálva. Az idei évben a hangsúlyok kedveztek az üvegművészetnek - tette hozzá.
A kiállítást kísérő programsorozat négy tematikus napra és egy finisszázsra bővült, melyek helyszínéül a Sinkovits Imre Kamaraszínpad, a Makovecz terem és a Díszterem, valamint a 6. emeleti kiállítóterek szolgálnak.
Március 7-én, a Zenei svédasztal - A kínai dallamoktól a kortárs klasszikusokig elnevezésű, első tematikus napon a zeneművészet varázslatos világába léphetünk be. A gyerekek Sántha Emőke szórakoztató zenés könyvbemutatóján felfedezhetik a magyar népzene csodáit, míg az egzotikus hangzások iránt érdeklődők Dévity Zoltán művein keresztül ismerkedhetnek meg a kínai dallamokkal, amelyeket három lelkes gyermekkórus ad elő. Az est során Bizják Dóra és Zentai Károly zongoraművészek mellett Miranda Liu hegedűművész és zenészbarátai varázsolják el a közönséget egy különleges koncerttel. A David Spischak Quartet szintén színpadra lép, míg Bátori István orgonaművész a reneszánsz orgonaiskola titkaiba vezeti be az érdeklődőket. Csáki András gitárművész pedig Paganini korának gitárját mutatja be, lehetőséget adva a hallgatóknak, hogy elmerüljenek a múlt zenéjében. A nap Dragony Tímea egyedi szerzői estjével zárul, amely újabb különleges élményt ígér a zenekedvelőknek.
Másnap Válts fókuszt! - Kamerák kereszttüzében címmel várják az érdeklődőket. Délelőtt a gyerekek Kern Orsolyával díszlettervező módjára játszhatnak a térrel, Bakonyi Tímea segítségével pedig bepillanthatnak a Pesti Vigadóba kihelyezett "restaurátorműhelybe". Bácsi Róbert portréfotós workshopon mutatja be, mitől működik egy kép. A dokumentarista fotósokból álló Pictorial Collective tagjai a Petőfiről elnevezett utcákban zajló életet feltérképező sorozatukról beszélnek, Hajdú D. András pedig tíz éven átívelő, díjnyertes kongói riportjának kulisszái mögé enged betekintést. A Véletlenül írtam egy könyvet című családi film producerei az animációk és a vizuális megoldások fontosságáról beszélnek. A napot Zurbó Dorottya A boldogság ügynöke című egész estés dokumentumfilmje zárja.
Március 28-án egy különleges eseményre invitálunk mindenkit: a FolkulTúra - Kalandozás a népművészet világában című tematikus napra. A legkisebbek számára Benedekffy Katalin vezetésével felejthetetlen utazásra indulunk Tündérországba, ahol Kukorica János izgalmas története elevenedik meg. A családokat tavaszi kézműves-foglalkozásokkal várjuk, ahol kreativitásukat szabadon szárnyalhatják. A rendezvény különlegessége lesz a népművészeti divatbemutató, ahol a hagyományos és modern elemek találkozása lenyűgöző látványt nyújt. A tavaszi ünnepkör legfontosabb szokásait táncos-zenés előadások keretében ismerhetik meg a látogatók. A nap zárásaként pedig Navratil Andrea népdalénekes varázslatos előadása zárja a programot, amely garantáltan emlékezetes élményt nyújt minden érdeklődő számára.
Március 29-én SzínpadOn - Reflektorfényben a színházművészet címmel várják a közönséget. Lesz rendhagyó mesefoglalkozás, Zágoni Balázs író a II. világháború időszakába kalauzolja az érdeklődőket, a színház és a tánc összefonódásáról Szalay Tamás Horváth Nórával és Frenák Pállal beszélget. Turóczi Levente Ágoston tárgy- és bábanimációs workshopot tart, Nagy Viktória interaktív módon vonja be a résztvevőket a díszlet- és jelmeztervezés világába. Manninger Zsuzsanna programjában a táncművészet esszenciáját négy táncegyüttes, százötvenkét táncos és két koreográfus lépésről lépésre mutatja be. Csuzi Márton produkciója egy táncelőadás, egy koncert és egy stand up comedy elemeit ötvözi. Az est zárásaképpen Benedekffy Katalin az opera- és operettirodalom leggyönyörűbb dallamai közül válogat közreműködő művészével, Molnár Leventével.
A május 10-i rendezvény egy különleges záróünnepség keretében fogja összegyűjteni az érdeklődőket. A nap folyamán izgalmas gyermekfoglalkozások várják a kicsiket, valamint tárlatvezetések révén mélyebb betekintést nyerhetnek a kiállított műalkotásokba. A program fénypontjaként a Jávorkai Trió és Boros Misi koncertje ad majd felejthetetlen zenei élményt a látogatóknak. Ne hagyjátok ki ezt a színes és tartalmas eseményt!
Az összművészeti seregszemle programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.
A tematikus programokra regisztráló résztvevők számára a tárlat látogatása az esemény napján díjmentes lehetőséget kínál.