Amit Trump kíván, azért a NATO bombázta Szerbiát - G7 - Gazdasági történetek érthetően.


Az amerikai elnök merész és szokatlan javaslattal állt elő a Gázai övezet jövőjét illetően, amely még a saját mércéje szerint is meglepőnek számít. A terv lényege, hogy az Egyesült Államok birtokba venné a területet, majd miután a közel kétmillió palesztin lakos elhagyta azt, az ország egy új, "riviéra" jellegű fejlesztést indítana az övezet újjáépítése érdekében. A koncepció nemcsak gazdasági, hanem politikai szempontból is sok vitát gerjesztett, hiszen felveti a helyi lakosság jogait és a régió jövőjét.

A terület lakosságának jelentős része olyan palesztinokból áll, akiknek ősseit a múltbeli konfliktusok során kényszerítették el Izrael földjéről. Ezt a régiót a Hamász terrorszervezet irányította, amely 2023. október 7-én végrehajtotta Izrael történetének legvéresebb támadását, melynek következtében körülbelül 1200 ember vesztette életét.

Felülnézet: Már Donald Trump elnöksége előtt is napirendre került a palesztinok kitelepítése a területről, ám ezt nem csupán a palesztinok utasítják el. A potenciális befogadó országok, mint például Egyiptom és Jordánia, szintén kifejezték ellenállásukat ezzel az elképzeléssel szemben.

Igen, de: Trump fenyegetéseivel, hajmeresztő ötleteivel kapcsolatban rendre előkerül, hogy ez csak tárgyalási taktika, igazából engedményeket akar kicsikarni. Itt azonban nemigen látszik, hogy az agyonbombázott palesztinokkal milyen gazdasági alkut akarna kötni.

A Trump által javasolt intézkedések értelmezése nem mentes a vitáktól, hiszen könnyen felvetheti az etnikai tisztogatás gyanúját. Ez a jelenség az őshonos lakosságok elűzését és a megmaradók erőszakos asszimilálását jelenti, ami a nemzetközi jog szempontjából rendkívül érzékeny és elítélendő terület. Eddig a NATO 1999-es Jugoszlávia ellen végrehajtott légi hadjárata is jelentős részben a koszovói albánok védelmére hivatkozva indult, így a múltbéli események fényében még inkább aggasztó lehet egy ilyen irányú javaslat.

Trump ötlete világszerte értetlenséget és felháborodást keltett, különösen a megnyilatkozó arab országok és a Hamász részéről, akik határozottan elutasították a javaslatot. Nem meglepő, hogy Kína is hasonló álláspontot képviselt, ahogyan Törökország is ellenezte a koncepciót.

Alulnézet: abban igaza van Trumpnak - aki gondolatát részben a palesztinokon segítő humánus ötletként adta elő -, hogy az övezet jelentős része jórészt lakhatatlan, évtizedekbe és dollármilliárdokba kerül majd az újjáépítése.

Mi várható a jövőben? Amennyiben Trump elképzelései életbe lépnek, az komoly diadalt jelentene az izraeli szélsőjobboldal számára, amelynek célja, hogy minél több palesztin területről kiűzze a helyi lakosokat, hogy aztán zsidó telepeseket költöztessen oda. Ezzel a lépéssel a Nagy Izrael víziója valósulhatna meg, amely a "tengertől a Jordán folyóig" terjedne.

Related posts