"Amikor a NAV csalárd tevékenységet észlel, akkor a jogszabályok maximális szigorával reagál."


A NAV 2025-ös ellenőrzési stratégiája az adatvagyon hatékony kihasználására, az ellenőrzési tapasztalatok integrálására és az adózói életutak folyamatos nyomon követésére épít. A hivatal célja, hogy a jogszabályokat betartó adózókat maximálisan támogassa. Amennyiben elegendő, csupán adategyeztetést vagy támogató eljárást alkalmaz, míg a csalás gyanúja esetén a törvény szigorú rendelkezései szerint lép fel – áll a NAV friss közleményében.

A szolgáltató adóhatósággal 2025-ben is azok az adózók fognak találkozni, akik alapvetően jogkövetők, csekély súlyú, nem szándékos hibát vétenek. Nem számíthatnak azonban az önkéntes jogkövetés támogatására azok, akik a kötelezettségeiket notóriusan nem, vagy jogszabálysértő módon teljesítik - figyelmeztet a NAV közleménye. A NAV ellenőrzési munkájában az adózói magatartás különbségeit még inkább előtérbe helyező hozzáállás érvényesül.

A hivatal által felhasználható adatvagyon tisztításáért még nagyobb fókuszt kap az egyes adateltérések kiszűrése és javíttatása, melyhez 2025-ben egy új jogintézmény, az adategyeztetési eljárás is a NAV rendelkezésére áll.

Idén a támogatási eljárásra azok az adózók pályázhatnak, akik nem szándékosan és nem rendszeresen követtek el mulasztásokat. Az adóteljesítményükhöz viszonyítva jelentéktelen eltérések esetén, valamint ha a jogszabályok betartására való hajlandóságuk is valószínűnek tűnik, számíthatnak erre a segítségre. Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, a NAV ellenőrzést fog kezdeményezni.

Az eddig is fokozott figyelmet kapott kockázatos ágazatok, mint az építőipar, a személy- és vagyonvédelem, valamint a zöldség- és gyümölcskereskedelem mellett a NAV ellenőrzései mostantól kiemelten célkeresztbe állítják a rendszeresen importálókat, a külföldi vagy belföldi online értékesítőket, illetve a különböző platformok üzemeltetőit. Ezen kívül a rendezvényszervezők, a turizmus, vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás területén dolgozók, a szépségipar képviselői, valamint a jövedéki adó alá eső tevékenységeket folytatók is a NAV fokozott figyelmének középpontjába kerülnek.

A kiemelt és a legnagyobb adóteljesítményű adózók ellenőrzési szempontjai nem változtak: a központban a különböző adókedvezmények (fejlesztési, energiahatékonysági célú beruházási felújítási), a társasági adóalapot növelő és csökkentő tételek, valamint a transzferárak vizsgálata, illetve a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak kontrollja állnak. A transzferár-adatszolgáltatás adatai alapján kockázatos ügyleteket bonyolító, valamint a veszteséges, vagy igen alacsony nyereséget elérő korlátozott kockázatú (rutin) gyártási, forgalmazási vagy szolgáltatási tevékenységet végző adózók transzferár szempontú ellenőrzése kiemelt cél.

A NAV továbbra is kiemelt figyelmet szentel az áfacsalások feltárásának és megszüntetésének, valamint az újabb csalási mechanizmusok kiszűrésének. Az online adatszolgáltatások és áfabevallások, továbbá a biztosítotti bejelentések és járulékbevallások összhangja továbbra is középpontban áll. Az egyéni vállalkozók esetében a hivatal folyamatosan elemzi a beérkező adatokat és bevallásokat, több adónemet érintve, így azok, akiknél eltérések merülnek fel, számíthatnak ellenőrzésre.

A vámellenőrzések 2025-ben is kiemelt figyelmet fordítanak a vámértékek valóságtartalmának ellenőrzésére, az import során előforduló alulértékelések feltárására, valamint a közösségi és belföldi forgalomban tapasztalható áfakikerülés visszaszorítására. Továbbra is középpontban áll az EU-ból, illetve harmadik országokból érkező új gépjárművek regisztrációs adója és áfája körüli ellenőrzések szigorítása. A csempészáruk illegális kereskedelmének visszaszorítása érdekében tett erőfeszítések folytatódnak, és a hazai, valamint nemzetközi jogszabályokban előírt korlátozások, tilalmak szigorú betartatása is hangsúlyt kap. A rendészeti tevékenységek komplexitása hozzájárul a költségvetési bevételek növeléséhez, biztosítva ezzel a jogszabályok érvényesítésének hatékonyságát.

A NAV weboldalán az Adótraffipax szekcióban továbbra is hozzáférhetők a jogkövetési vizsgálatok, a próbavásárlások tervezett helyszínei és időpontjai, valamint a részletes ellenőrzési terv 2025-re vonatkozóan.

Related posts