A világ leggazdagabb embere titkos vágyat dédelget: azt szeretné, ha végre mindenki elismerné, hogy ő a legnagyobb játékos, aki valaha is létezett.

Elon Musk 2022. október 31-én részt vett Heidi Klum híres halloweenpartiján New Yorkban. Az esemény különleges hangulatát Taylor Hill lencséje örökítette meg.
Elon Muskot senkinek sem kell bemutatni, hiszen ő a világ leggazdagabb és talán legérdekesebb figurája. Botrányhős, zseni, példakép és infantilis provokátor egy személyben; nárcisztikus akarnok, aki nem riad vissza a kihívásoktól. Cégvezetőként merész döntéseivel és innovatív megoldásaival korszakos üzletemberré vált, sokak szemében embertelen hiperkapitalistaként él a köztudatban. A SpaceX történelmi rakétafellövései és -elkapásai, valamint a Tesla elektromosautó-forradalmat elindító víziója mind az ő nevéhez fűződik. Most pedig a X platform tulajdonosaként Amerika új DOGE-minisztereként (vagy az új minisztérium vezetőjeként valamilyen formában) is megjelenik. Lehet rajongani érte vagy éppen ellenkezőleg, de elképzelhetetlen, hogy ne vegyük észre, milyen mély nyomot hagyott a technológiai világban és a társadalomban egyaránt.
Musk már rég elérhette volna azt a szintet, ahol azt érezheti, hogy senkinek nem kell bizonyítania semmit, de aki figyelemmel kíséri őt, az jól tudja, hogy még messze van ettől. A milliárdos a legkisebb kritikára is hevesen reagál, és nem mellesleg 220 ezer követős álprofil mögül irányítja az X-en zajló önmagát dicsérő kampányát. Mindig azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy mindenhez ért, beleértve a videójátékokat is, amelyekben állítólag 53 évesen is a legjobbak között van. Azonban ez a mítosz az utóbbi hetekben kezdi elveszíteni a hitelességét, és Musk eddigi, gyakran gyanús megnyilvánulásai egyre inkább kérdéseket vetnek fel.
Egy egészen szokatlan közvetítés után teljesen komolyan belemerült egy vitába egy ismert tartalomgyártóval. Kényelmetlenül hosszú ideig ragaszkodott ahhoz a meggyőződéshez, hogy az összes elért eredmény kizárólag az ő érdeme. Csak végül, hosszas érvelés után, kénytelen volt beismerni, hogy nos, nem egészen így van.
Ha nem ért ebből semmit, ne csüggedjen, megpróbáljuk szétszálazni, hogy a világ leggazdagabb embere miért akarja mindenáron elhitetni, hogy úgy is az elithez tartozik több játékban, hogy saját bevallása szerint annyit dolgozik, hogy korábban az irodájában aludt a Teslánál. Elon Muskról régóta tudni, hogy szereti a videójátékokat, 12 évesen fejlesztett is egyet, és beszélt is arról, hogy mikkel játszik vagy játszott korábban. Az utóbbi években viszont többször is úgy tűnt, mintha már csak azért posztolna videójátékokról, hogy menőbbnek tűnjön.
Ennek volt tökéletes illusztrációja, amikor három éve kiposztolta, hogy az Elden Ring a leggyönyörűbb művészeti alkotás, amit valaha látott, aztán egy kérdésre válaszolva odatette a karakterét is. A képek alapján rosszul elosztott pontokba, feleslegesen hordott tárgyakba kötött bele mindenki, de az Elden Ringet végül is bárhogy végig lehet vinni, maximum nehezebb lesz. Mindenesetre itt azért felmerült, hogy Musk igazából csak azért posztol videójátékokról, hogy felhívja magára a figyelmet, nem pedig azért, mert annyira jó bennük.
Musk személyisége olyan, mintha egy folyamatosan zajló előadás résztvevője lenne, ahol ő a főszereplő, aki mindenkinek meg akarja mutatni, hogy ő a modern Vasember – a techipar rockzenésze, aki ráadásul még a szórakozásra is talál időt. Érdekes módon nemcsak a való életbeli sikerei érdeklik, hanem az is, hogy a virtuális világban elért teljesítményei miatt is elismerjék. Ezt a vágyát mutatta meg például 2023 őszén, amikor az X platformra érkező új streamelős funkciót úgy tesztelte, hogy élőben közvetítette, amint a Diablo IV-el játszik. Emellett egy podcast során is megemlítette, hogy egykor a világ egyik legjobb Quake-játékosa volt, így próbálva hangsúlyozni a gamer mivoltát is.
A történet annyira elképesztően izgalmasan hangzott, hogy egy másik interjúban a játék világának egyik élő legendáját, Dennis "Thresh" Fongot is megkeresték, aki nem csupán a játék történetének egyik legnagyobb alakja, hanem a híres John Carmack játékkészítő Ferrariját is birtokolja. Fong, kis meglepetésre, megerősítette, hogy Elon Musk a kilencvenes években nap mint nap ugyanazon a szerveren játszott, ahol ő is megfordult. Megemlítette, hogy Musk nem volt a legügyesebb a játékban, de mindezek ellenére elvitathatatlan, hogy együtt játszott a játék igazi titánjaival, és talán még lépést is tartott velük. Muskot aztán többen is kihívták egy-egy mérkőzésre, de a 52 éves üzletember nem foglalkozott a kihívásokkal; inkább tovább merült a Diablo IV világába.
Méghozzá elég sokat: nemcsak egyedül streamelt, hanem egy rakás népszerű tartalomgyártóval együtt nyomta a játékot. Közben világrekordot hozott össze az Abattoir of Zir nevű, a legjobb játékosoknak szánt kihívás legnagyobb szintjén, aztán egyedül is lenyomta ugyanezt, tavaly novemberben pedig Joe Rogan podcastjában már arról beszélt, hogy a legjobb 20 játékos között van a játékban. Egy nem hivatalos toplistán valóban 19. volt, de hogy megerősítse a dolgot, kitett egy videót, ahol egy másik kihívást csinált meg kevesebb mint két perc alatt a legnehezebb szinten:
Utóbbinál mondjuk felmerült, hogy egy akkoriban létező programhibát használt ki, és a karakter, amivel játszott, túl erős volt, de az összes topjátékos ugyanezzel játszott, szóval ettől még nem volt kevésbé lenyűgöző az egész.
Sőt, túlságosan lenyűgöző volt, és egyre népszerűbbek lettek a korábban is létező teóriák, hogy Musk fizet a legjobb cuccokért vagy akár azért, hogy mások helyette játsszanak. A karakterére túl jó tárgyak lettek ráaggatva túl rövid idő alatt, még azokhoz képest is, akik egész nap Diablóznak. Miközben ő cégeket irányít, kormányzati feladatokra készül, és nem mellesleg egész nap az X-en lóg.
Tavaly decemberben Musk átállt a Diablóhoz hasonló Path of Exile 2-re, miután a játék korai hozzáférése december elején elérhetővé vált. Eleinte arról számolt be, hogy a játék kiszórta őt, mert túlságosan sok akciót hajtott végre egy rövid időn belül. Az igazi káosz azonban két hete kezdődött, amikor élőben közvetítette a játékot. Ekkor derült ki, hogy bár egy 95-ös szintű, hardcore karakterrel játszik - ami a legmagasabb szint a halálos verzióban, ahol a karakter végleg elveszik -, valójában teljesen tanácstalan volt, hogy mit is csinál.
Musk a másfél órás közvetítés alatt felesleges cuccokat szed fel a földről, míg a hasznosakat otthagyja, elfelejti feltölteni a manáját, és nem tudja, melyik pályákra tud bemenni, miközben elméletileg több százszor csinálta már meg ezeket. Musknak láthatóan arról sincs fogalma, hogy hogyan működnek a tárgyak a játékban, percekig kesereg arról, hogy a cuccai sokkal alacsonyabb szintűek, mint a karaktere, miközben a Path of Exile 2-ben elsősorban nem ez határozza meg, hogy mennyire jó mondjuk egy fegyver, amiből Musknak gyakorlatilag a lehető legjobb volt:
Ezen a ponton lehetetlen volt azt állítani, hogy Musk ezzel a tudással maga jutott el arra a szintre, ahova még sok főállású streamernek sem sikerült. A milliárdos karaktere amúgy pár nappal később, 97-es szinten kimúlt, de ez nem vette elejét annak, hogy egy rakás prominens streamer jelentse ki, Musk egyszerűen hazudik arról, hogy jó a videójátékokban.
Ebbe a buliba érkezett meg a múlt héten Zack "Asmongold" Holt, aki a World of Warcraft miatt lett ismert, de az utóbbi években a videójátékos diskurzust leuraló anti-woke kultúrharc első számú zászlóvivője lett. Az exblizzardos Mark "Grummz" Kern mellett ő az egyik leghangosabb szószólója annak, hogy a nyugati játékipart a diverzitás öli meg - értsd: nincsenek már nagy csöcsű, lengén öltözött nők minden játékban -, de Grumzzal ellentétben ő azért néha a valódi bullshitre is le szokott csapni a nem létező problémák hosszas elemzése mellett.
Musknál viszont határozottan érezhető volt a szkepticizmus, amikor bullshitet szimatolt. Kijelentette, hogy amennyiben a milliárdos képes bizonyítani, hogy a saját Path of Exile 2-es fiókján játszik, akkor egy teljes éven át az X platformon fogja közvetíteni a játékmeneteit.
Az események egy meglehetősen érdekes fordulatot vettek, amikor Asmongold azt fejtegette, hogy a helyzet valószínűtlen, amit Musk nem fogadott el könnyen. A milliárdos annyira felháborodott, hogy azonnal leválasztotta őt az X platformon, majd nyilvánosságra hozta a közöttük zajló beszélgetést, amelyben Asmongold a csatornáit menedzselő szerkesztőkről beszélt. Musk szerint ez egyértelmű jelét adta annak, hogy Asmongold nem független döntéshozó, hanem valaki más irányítja a szálakat - ezzel pedig azt is leleplezte, hogy a streamelés világáról valójában mit sem tud. A szerkesztők ugyanis nem csupán a háttérben dolgozó segítők, hanem a streamerek "beosztottai", akik felelősek a videók vágásáért és feltöltéséért, így a tartalom előállítása nem csupán az adott streamer érdeme.
Musk itt nem is állt meg, feltöltött egy újabb Diablo IV-es videót, aztán kirakott egy posztot arról, hogy miközben ő a világ legjobb játékosaival játszik, addig Asmongold egy senkiházi, aki csak a sistergős politikai kommentárban és mások nevetségessé tételében jó, a videójátékokban nem. Ezt már Asmongold sem hagyta szó nélkül, és a következő napokban több videóban ment neki Musknak.
Mindezt azért osztom meg ilyen részletesen, hogy teljesen világos legyen: Amerika DOGE-minisztere, a neves cégek vezetője és az az ember, aki egy Teslát lőtt ki az űrbe, egy szokatlan internetes személyiséggel kezdett el heves vitázni arról, hogy ki a jobb játékos. Ez a személy egy éve találkozott először a gyümölcsökkel, a szobája pedig úgy fest, mint egy elhagyatott szeméttelep. Ráadásul alig tudott meginni egy korty vizet, miközben a streamelés alatt csótányok rohangáltak körülötte.
Igen, a világ leggazdagabb és most már egyik legbefolyásosabb embere 2025-ben ott tart, hogy egy náci karlendítésre erősen hajazó gesztus és a különböző EU-tagországokkal való vitatkozás között ezzel tölti a szabadidejét, amiből állítása szerint amúgy nincs túl sok neki. És hát annak ellenére, hogy még az exfelesége, Grimes is azt írta, hogy saját szemével látta, hogy Musk tényleg jó a Diablo IV-ben és a Polytopia nevű mobilos játékban - ami egy felvizezett stratégiai játék, pontosabban 4X -, végül a héten kiderült, amit mindenki sejtett: Musk tényleg kamuzott.
Mindez egy négy nappal ezelőtt közzétett videóból derült ki, amelyben egy NikoWrex nevű youtuber tiszta vizet öntött a pohárba egy Musk-kal folytatott beszélgetés nyomán. A felvétel során kiderült, hogy Musk, aki gyakran oszt meg lenyűgöző eredményeket, valójában mások által kifejlesztett karaktereket használ, de ő ezt teljesen elfogadhatónak tartja, hiszen szerinte Ázsiában is mindenki hasonlóképpen jár el. Emellett hangsúlyozta, hogy sosem állította, hogy ő maga teremtette volna meg ezeket a karaktereket; csupán azt emelte ki, hogy amikor streamel, akkor ő irányítja őket. Ezt a nézők is láthatják, és mint azt megjegyezte, egyedül szinte lehetetlen a ranglista csúcsára jutni.
A Path of Exile 2 közösségének bocsánatkérésével kapcsolatos kérdésre Musk határozottan kijelentette, hogy erre nem kerül sor, hiszen szerinte nincs is mibe belebonyolódnia. Bár sosem tette egyértelművé, hogy kizárólag ő irányítja a karaktereit, a megnyilvánulásai alapján nehéz nem azt hinni, hogy a figyelem középpontjában akarta tudni magát. Hiszen ha valóban közömbös lett volna a helyzet iránt, akkor egyszerűen elmondhatta volna, hogy nem csupán ő érte el ezeket az eredményeket. Ehelyett inkább taktikai manőverezésbe kezdett, törölte a kényes posztokat, amelyek Asmongoldnak szóltak, és próbálta úgy feltüntetni a dolgokat, mintha semmi különös nem történt volna.
Minden milliárdosnak megvannak a maga különös szokásai, és Elon Musk esetében talán az a furcsaság, hogy az interneten újrahasznosítja a Reddit főoldalát, miközben streamerekkel folytat eszmecseréket. Ennek a történetnek azonban mélyebb jelentőségei vannak: Musk a világ egyik legnagyobb hatású alakja, és Donald Trump legszűkebb körének tagjaként, aki nem mellesleg híres a hazugságairól, egyre inkább úgy viselkedik, mintha ő maga is egy szuverén állam lenne. Ha hajlandó ennyire messzire elmenni, hogy eltitkolja, valójában nem annyira ügyes a videójátékokban, mint ahogy állítja, az nem éppen kedvező előjel az Egyesült Államok számára.