A fiatal lányok többsége gyakran nincs tisztában azzal, hogy mi zajlik a testükben a menstruációs ciklus ideje alatt. Ennek következtében sokan nem tudják, hogyan találhatják meg a módját a harmonikus együttélésnek ezzel a természetes folyamattal.


Napjainkban a nőkkel kapcsolatos tabuk továbbra is jelen vannak a társadalomban. Különösen izgalmas példa erre a menstruáció, amelyet sokan kényes és kerülendő témának tartanak. Pedig ez a természetes folyamat nem érdemelne szégyenérzetet. Szőllősi Nóra, a közösségi média elkötelezett szakértője, az utóbbi években azon munkálkodik, hogy elősegítse a szemléletváltást a "havibaj" körüli diskurzusban. Tevékenysége során folyamatosan bizonyítja, hogy ez a téma nemhogy tabu, hanem éppen ellenkezőleg: nyíltan kell róla beszélni, hiszen a menstruáció egy természetes és normális része a női életnek.

"Nincs más kapcsolatom a menstruációval, mint amilyen a legtöbb nőnek van" - kezdi Nóra. "Egy táncos, spirituális elvonulás során döbbentem rá, mennyire nem használom ki a menstruációs időszakom alatt rejlő hatalmas energiát. Itt találkoztam azzal a logikus gondolatmenettel, amely végül elindította a Ciklusmesék projektet. Az elmélet szerint a ciklus négy szakasza párhuzamba állítható az évszakokkal. Körbe ültettek minket, mindenkit a saját szakaszába osztottak, és végigvezettek az analógián."

Olyan térképet kaptunk a kezünkbe, amely eligazít a hormonjaink rejtelmeiben, és segít abban, hogy harmonikusabb kapcsolatba kerüljünk a testünkkel. Ez a tudás lehetővé teszi számunkra, hogy tudatosabban tervezzük meg a mindennapjainkat – legyen szó a kommunikációs stílusunkról vagy a jövőbeli felkészülésünkről, akár hetekkel előre. Ha tisztában vagy a menstruációs ciklusod során zajló folyamatokkal, akkor nem fogsz megijedni a saját reakcióidtól; nem fogod azt hinni, hogy valami nincs rendben veled, csupán azért, mert néha csökken a figyelmed vagy nem érzed magad annyira energikusnak.

Fontos, hogy rögzítsük a tapasztalatainkat – például azt, hogy mikor érezzük magunkat antiszociálisnak, vagy mikor vágyunk egy falat csokoládéra. Ezekből a megfigyelésekből értékes következtetéseket vonhatunk le. Bár mindenki ciklusa egyedi, és így mindenkinek saját "térképe" van, a lényegi tanulságok sok esetben hasonlóak.

Megkértem Nórit, hogy ismertesse velem a folyamatot. "Minden a téllel, vagyis a menstruációval kezdődik, ami a női ciklusok számításának alapját képezi. Talán meglepő, de a ciklus kezdőnapja nem a pecsételő vérzés, hanem az, amikor a vérzés igazán megindul, általában a második napon. Ha nem egy férfiakra optimalizált világban élnénk, ahol a munkaidő egységes és a napi feladatok egyenlő energiaigényűek, ezekben a napokban visszavonulnánk a társasági életből, hogy feltöltődjünk és erőt nyerjünk."

Mert ahogyan a természet is megújul, úgy mi is készen állunk a friss kezdetekre.

Ha mélyebbre ásunk a saját lelkünkben, felfedezhetjük álmaink és megérzéseink kincseit, amelyek ilyenkor a legélénkebben bontakoznak ki. Ezt az időszakot az újhold és a sötét energiák jellemzik, melyek elengedhetetlenek az egyensúly megteremtéséhez és a fény újjászületéséhez. Ezen a ponton lépünk át a telihold szakaszába, amely a peteérés szimbolikáját hordozza. De ne siessünk, hiszen a tavasz varázslatos módon összeköti a menstruációt és az ovulációt, új élet lehetőségeit hozva elénk.

Related posts