A kommunizmus áldozatainak emléknapja: sokszínű programkínálat több helyszínen várja az érdeklődőket.

Változatos programokkal készül idén is a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a Terror Háza Múzeum. Február 18. és 28. között rendhagyó tárlatvezetésekkel, történelemórákkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, tablókiállítással, emlékünnepséggel, gyertyagyújtással és ingyenes nyitvatartással emlékezünk a kommunista diktatúrák áldozataira.
A felsorolt programok mellett idén egy különleges színházi bemutatóra is invitáljuk az emlékezők közönségét: Pavel Stantchev „Egy éjszaka, két reggel...” című, kétfelvonásos drámája február 25-én debütál a Kertész Imre Intézetben. Ne hagyjátok ki ezt az izgalmas eseményt!
Az Elmondjuk, hogy tudd! című rendhagyó történelemóráinkon történészeink ismeretterjesztő előadásokat tartanak a történelem iránt érdeklődő felsős és középiskolás diákoknak.
Az órák során a Terror Háza Múzeum, a XX. Század Intézet és a Kommunizmuskutató Intézet szakértő történészei osztják meg tudásukat és tapasztalataikat.
A második világháború 1945-ös befejezésének 80. évfordulója alkalmából egy különleges bemutatóra kerül sor, amely feltárja azokat a jelentős átalakulásokat, amelyek hosszú időn keresztül formálták Magyarország és Európa történelmét. Ezek a változások nem csupán a múltban gyökereznek, hanem néhányuk a mai napig élénken befolyásolja a kontinens sorsát. A rendezvény célja, hogy megvilágítsa e folyamatok összetettségét és tartósságát, valamint emléket állítson a háború utáni évtizedek örökségének.
Az előadások során a diákok mélyebb betekintést nyerhetnek a háború utáni győztesek és vesztesek kategorizálásának buktatóiba, a kommunista hatalomátvétel magyarországi eseményeibe, valamint a szovjet terror sokrétű dimenzióiba. Külön figyelmet kap a több mint 700 ezer magyar ember sorsa, akik a Gulág és a Gupvi táborokba kerültek. Ezen kívül a női emancipáció 1945 után gyorsuló folyamata, a német kérdés 1945 utáni rendezésének háttere, valamint a magyarországi svábok kitelepítése is részletesen bemutatásra kerül.
Ezen kívül a Kommunizmuskutató Intézet vendégkutatója, Bora Park, aki a Hybrid Threat Research Center vezetője, angol nyelvű előadásában a "Living Next to North Korea: The Ghost of the Past" című témát dolgozza fel, amelyet a diákok szintén meghallgathatnak.
A történelemórák mellett izgalmas múzeumpedagógiai programokkal várjuk a diákokat, ahol felfedezhetik a szovjet kényszermunkatáborokba deportált magyarok sorsát, a kommunista propagandagépezet működését, valamint a politikai rendőrség tevékenységét. A foglalkozások során szó lesz az internáltak életéről és Magyarország kettős megszállásának eseményeiről is. Az előadások során korabeli dokumentumok, eredeti műtárgyak, fényképek és mozgóképek segítségével elevenítjük meg ezt a nehéz korszakot, gazdagítva a résztvevők tudását és megértését.
A rendhagyó történelemórák és a múzeumpedagógiai foglalkozások izgalmas élményt kínálnak, de fontos, hogy előre regisztrálj a részvételhez! További részletekért kattints IDE.
A Terror Háza Múzeum 2008 óta szervez rendhagyó történelemórákat. Az elmúlt 17 év során közel 550 rendhagyó történelemóra valósult meg, több mint 30 ezer diák és oktatóik részvételével.
A rendhagyó tárlatvezetésekre meghirdetett összes időpont már megtelt!
Február 25-én különleges meglepetéssel várjuk látogatóinkat: múzeumunk egész nap ingyenesen látogatható! Fedezze fel a kiállításainkat a megszokott nyitvatartási időben, reggel 10-től este 6-ig. Ne hagyja ki ezt a remek lehetőséget, hogy felfedezze a művészet és a kultúra világát!
Látogatóink a nap folyamán gyertyát gyújthatnak, így tisztelegve a kommunista diktatúrák áldozatai előtt, a múzeum előtt található Hősök falánál.
Február 25-én 14 órától egy különleges zártkörű emlékünnepség kerül megrendezésre, melyet az érdeklődők online is nyomon követhetnek. Az esemény a Terror Háza Múzeum, valamint a Nemzeti ünnepek és emléknapok Facebook-oldalán lesz elérhető.
A kommunizmus pusztítását és áldozatait mutatja be az "Elfejtettük volna?" című tablókiállítás, amely a Csengery utcában, a Terror Háza Múzeum mellett lesz megtekinthető.
Február 25-én, 17 órától a Kertész Imre Intézet színpadán bemutatkozik Pavel Stantchev legújabb, Egy éjszaka, két reggel... című kétfelvonásos színdarabja. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány legfrissebb produkciója mély tisztelettel adózik a kommunizmus áldozatainak emlékének. A cselekmény Kelet-Európában, 1949 decemberében bontakozik ki, a sztálinista tisztogatások sötét időszakában. A történet középpontjában egy fiktív kommunista állam vezetője áll, aki a börtöncellájában várja kivégzését, amikor éjszaka váratlan látogatók érkeznek: először egy államvédelmi tiszt, majd egykori szerelme, az elismert írónő. Kínálatuk: a szabadulás, ha hajlandó elárulni elveit és együttműködni a titkosrendőrséggel.