A Rákóczi Szövetség megemlékezett a Felvidékről kitelepített magyar közösségekről | Vajdaság MA


A Magyar Országgyűlés 2012. április 12-én egyhangú döntést hozott arról, hogy ezen a napon tisztelegjünk a Felvidékről elűzött magyar közösségek előtt. Emléknapunk célja, hogy megidézzük azokat, akik a második világháború után jogfosztás, kisemmizés és kényszerkitelepítés áldozataivá váltak. Ezen a jeles napon együtt gondolunk azokra, akiknek sorsa mély nyomot hagyott a magyar történelemben, és akiket soha nem feledhetünk.

A Rákóczi Szövetség idén is méltó módon tisztelgett a sorsüldözöttek emléke előtt egy ünnepi megemlékezés keretében, melyre a Dunán, a Zsófia Rendezvényhajó fedélzetén került sor. Az eseményt követően a szervezet megtartotta éves rendes közgyűlését is, ahol a tagok mérleget vonhattak az elmúlt év eseményeiről és terveikről.

A Felvidékről való kitelepítés, amely a Beneš-dekrétumok és az 1947-es csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény következményeként valósult meg, körülbelül 100 ezer magyart érintett. Az érintettek sokszor teljes vagyonuktól megfosztva, nehéz körülmények között kényszerültek új életet kezdeni Magyarországon. Ezen eseményekre emlékezve, a Rákóczi Szövetség minden év április 12-én megrendezi megemlékezését, amelynek célja, hogy megőrizzük az emlékezés tüzét, és biztosítsuk, hogy az átélt igazságtalanság ne merüljön feledésbe. A felvidéki magyarok emléke, akik a történelem áldozataivá váltak, tovább éljen szívünkben és közösségünkben.

A megemlékezésen Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntőjében kifejtette: "emlékezni és emlékeztetni kötelességünk. Közösségünk emlékezete meghatározza jövőnket. Mi azzal tartozunk a Magyarországra kitelepített és a Csehországba deportált magyaroknak, hogy megőrizzük és továbbadjuk emléküket. Sorsuk és emlékük segítsen megőrizni önbecsülésünket és közösségünk erejébe vetett hitünket".

Szili Katalin, korábbi házelnök és miniszterelnöki főtanácsadó beszédében kitért arra, hogy a Felvidékről kitelepített magyarok története "nemcsak egy szomorú múlt része, hanem egy figyelmeztetés is arra, hogy a béke, az összetartozás és az emberek közötti megértés sokkal fontosabb, mint bárminemű politikai indíttatású megosztottság".

A megemlékezésen jelen volt és ünnepi beszédet mondott Gubik László, a Magyar Szövetség elnöke is. A programot zenés és irodalmi műsor színesítette: fellépett Szvorák Katalin, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész, a Sendergő kamaraegyüttes és zenekara, továbbá Szurdi Róbert, a muzslai Endrődy János Alapiskola diákja.

A Duna kék vizén, a Zsófia Rendezvényhajón megrendezett esemény után a Rákóczi Szövetség tartotta éves rendes közgyűlését. Ezen a fontos találkozón a tagság egyhangúlag jóváhagyta a Szövetség 2024. évi beszámolóját és közhasznúsági jelentését, melyet a 2025. évi programtervvel és költségvetéssel együtt terjesztettek eléjük. A közgyűlés emellett szavazott a Rákóczi Szövetség alapszabályának módosításáról, valamint jóváhagyta a befektetési szabályzatot is.

Related posts