A brit kormány álláspontja szerint a szíriai helyzet továbbra is változó és kiszámíthatatlan.


A brit kormány 2000-ben bevezetett terrorizmusellenes törvénye alapján 2012-ben hivatalosan terrorszervezetnek minősítette a HTS-t, és ezzel egy időben megtiltotta a csoport működését az Egyesült Királyság területén. Ennek hátterében az állt, hogy a HTS korábban kapcsolatba került az al-Kaida terrorhálózattal, így a kormány aggályai jogosnak bizonyultak.

A brit terrorellenes jogszabályok értelmében bűncselekménynek minősül, ha egy személy a tilalmi listán szereplő csoportok tagja, vagy aktívan részt vesz azok tevékenységeinek támogatásában. Az ilyen bűncselekmények elkövetői akár 14 évig terjedő börtönbüntetéssel is sújthatók.

Pat McFadden, a brit kabinetminiszter, aki a kormányközi kapcsolatokért felelős, a BBC hétfői hírműsorában osztotta meg véleményét, amelyben kifejtette:

McFadden, aki a Lancaster hercegség kancellárjaként viseli az ősi címet, a kormányzati munka támogatójaként a Cabinet Office második legmagasabb rangú tisztviselője Sir Kier Starmer miniszterelnök után, így nyilatkozott:

A kérdésre, hogy lehetséges-e a Hajat Tahrír as-Sám terrorszervezeti besorolásának felülvizsgálata, a kabinetminiszter határozott igennel reagált. Kiemelte, hogy az HTS vezetője, Abu Mohammed al-Dzsúláni eltávolodott bizonyos korábbi kijelentéseitől, és most olyan nyilatkozatokat tesz, amelyek a kisebbségek védelméről és az emberi jogok tiszteletben tartásáról szólnak. McFadden azonban hozzátette:

A miniszter elmondta: a brit kormányhoz nem érkezett olyan kérés, hogy Aszma el-Aszad, Bassár el-Aszad elűzött szíriai elnök felesége Nagy-Britanniába utazhasson. Aszma el-Aszad Londonban született, brit állampolgársága és útlevele van, és férjével is Londonban ismerkedett meg. McFadden a hétfői BBC-interjúban úgy fogalmazott: Aszad és családja Oroszországban van, ahol menedékjogért folyamodtak, így nem merült fel, hogy Aszma el-Aszad Nagy-Britanniába utazzon.

Related posts