Természetesen! Íme egy egyedi változat a témáról: **8 alapelv, ami segít a komplex projektek egyszerűsítésében** 1. **Célkitűzés világosan**: Mielőtt bármibe is belekezdenél, határozd meg pontosan, mit szeretnél elérni. A konkrét célok megfogalmazása ir


Íme nyolc alapvető szabály, amelyek segítségével jelentősen javíthatod a projektvezetés hatékonyságát. Ezen irányelvek a világ egyik legismertebb megaprojekt-szakértője, Flyvbjerg Bent „A Megvalósítás hatékonyan” című művéből származnak.

A heurisztika olyan praktikus eszköz, amely a bonyolult döntések meghozatalát segíti elő, gyorsan alkalmazható és könnyen érthető szabályok formájában. Ezek az ökölszabályok lerövidítik a mentális folyamatokat, csökkentik a döntési helyzetek bonyolultságát, ezáltal egyszerűsítve a választási lehetőségek közötti eligibilitást. A heurisztikák tehát hatékonyan támogatják a döntéshozatalt, különösen akkor, amikor az idő szűkös, vagy a helyzet túlterhelt az információkkal.

Az alábbi alapelvek hosszú évek projektmenedzsment tapasztalatai során formálódtak meg bennem. Fontos hangsúlyozni, hogy a heurisztikákat nem célszerű automatikusan, kritikátlanul alkalmazni. Mielőtt a gyakorlatba ültetnénk őket, érdemes alaposan megvizsgálni, hogy valóban összhangban állnak-e a személyes tapasztalatainkkal és az adott helyzettel.

Használjuk őket mint inspiráló támpontokat a felfedezésekhez, új élmények kereséséhez, és ami a legfontosabb: saját heurisztikáink kidolgozásához. Ehhez merüljünk el a szakirodalomban, és gyűjtsünk minél gazdagabb tapasztalatokat.

Alkalmazzunk építőmestert!

Olyan szakembert kell keresnünk, aki mélyreható tapasztalattal bír a választott szakterületén, és akinek a múltja bizonyítja, hogy sikeresen végezte el feladatait, legyen szó lakásfelújításról, esküvők megszervezéséről, IT-rendszerek kiépítéséről vagy éppen felhőkarcolók építéséről. Az építőmesterek azonban gyakran nehezen elérhetők, és az áraik is változóak, így érdemes alaposan körülnézni, mielőtt döntést hozunk.

Csináljunk egyedülálló csapatot!

Ez az a különleges heurisztika, amely minden projektvezető számára alapvető fontosságú. Ed Catmull világosan kifejtette, hogy ennek miért van különös jelentősége:

"Ha egy átlagos csapatnak adsz egy ígéretes ötletet, szinte biztos, hogy elrontják. Viszont ha egy közepes ötletet bízol egy tehetséges csapatra, ők vagy kijavítják, vagy még jobb megoldással rukkolnak elő. Amikor a csapatunk kiváló, nagyobb a valószínűsége, hogy az ötleteink is kiemelkedőek lesznek."

Tegyük fel a kérdést: "Miért van ez így?"

Amikor megkérdezzük magunktól, hogy miért is kezdünk bele egy adott projektbe, akkor lényegében arra összpontosítunk, ami a legfontosabb: a projekt alapvető céljára és a várható kimenetelére. A projekt során, amelyet gyakran kísérnek váratlan fordulatok és nehézségek, a kiváló vezetők mindig szem előtt tartják a végső célt, nem hagyva, hogy az út viszontagságai eltérítsenek őket a helyes iránytól.

Kezdjünk el egyedi világot alkotni legókockák segítségével!

Süssünk egy kis tortalapot. Süssünk még egyet. És még egyet. Azután rakjuk egymásra őket. A szélére jöhet a dekoráció, és már készen is van a legmagasabb esküvői torta. Ami igaz az esküvői tortákra, az a nap- és szélfarmok, a szerverfarmok, az akkumulátorok, a csővezeték és az utak esetében is megállja a helyét. Ezek mind-mind moduláris projektek: egyszerűbb építőkockákból állnak össze. Őrületesen nagyra nőhetnek, miközben egyre jobbak, gyorsabbak, nagyobbak és olcsóbbak lehetnek.

Gondolkodjunk lassan, cselekedjünk gyorsan!

Mi a legrosszabb, ami a tervezés során bekövetkezhet? Képzelj el egy helyzetet, ahol a jegyzeteléshez használt táblánkon a fontos információk véletlenül eltűnnek, mintha sosem lettek volna ott. Mi a legrosszabb, ami a megvalósítás során történhet? Talán az, hogy a fúrónk váratlanul áttöri az óceán fenekét, és a víz hatalmas áradása elönti az alagutat, mintha egy titkos világ kapuja nyílna meg. Vagy éppen akkor, amikor a filmet bemutatnánk, a világjárvány miatt minden mozi bezárja kapuit, és a közönség elmarad. Elképzelhető, hogy az általunk gondosan megépített felüljáró összeomlik, és ezzel tragédiát hoz magával, temetve több tucat embert a romok alá. És sorolhatnánk még a rémálmainkat.

Szinte minden elképzelhető borzalom megtörténhet a megvalósítás alatt. Korlátozni szeretnénk ennek a lehetőségét, ezért minden alkalommal arra törekszünk, hogy részletes, kipróbált tervet alkossunk. A tervezés viszonylag olcsó és biztonságos, míg a megvalósítás drága és veszélyes. A jó tervezés növeli a gyors és hatékony megvalósítás esélyét, a lehető legszűkebb rést hagyva a kockázatnak.

Válasszunk külső nézőpontot!

A projektünk valóban különleges, de amíg nem vállalkozunk olyan rendkívüli feladatokra, mint például egy időgép megalkotása vagy fekete lyukak tervezése, addig nem mondhatjuk, hogy teljesen egyedi. Valójában a legtöbb projekt egy szélesebb kontextusba illeszkedik. Tekintsünk rá úgy, mint egy a sok közül. Gyűjtsünk össze releváns adatokat, és merüljünk el a számok által nyújtott tapasztalatok tengerében, hogy referenciaalapú előrejelzéseket készíthessünk.

Mondjunk nemet, és álljunk odébb!

A projekt megvalósításához elengedhetetlen a folyamatos figyelem fenntartása. Az, hogy képesek legyünk nemet mondani, kulcsfontosságú ahhoz, hogy megőrizzük a fókuszunkat. De vajon a projekt kezdetétől fogva rendelkezésünkre állnak azok a nélkülözhetetlen humán és pénzügyi erőforrások, amelyek szükségesek a sikeres kivitelezéshez, beleértve az előre nem látható költségeket is? Ha a válasz nem, akkor érdemes elgondolkodni a továbblépésen.

Mondjunk nemet a kipróbálatlan technológiákra! Nemet a jogi vitákra! Ez nem mindig egyszerű feladat, főleg, ha a mögöttünk álló szervezet hajlamos a gyors döntésekre. Mégis, a projekt és a szervezet hosszú távú sikerének érdekében elengedhetetlen, hogy megtanuljuk, mikor kell nemet mondani.

"Valójában legalább annyira büszke vagyok azokra a lehetőségekre, amelyeket nem öleltünk fel, mint azokra, amelyeket megvalósítottunk" - fogalmazta meg egy alkalommal Steve Jobs. Az elhagyott lehetőségek segítettek abban, hogy az Apple folyamatosan a legfontosabb termékekre összpontosítson, amelyek igazán kiemelkedő sikereket hoztak. Jobs véleménye szerint éppen ennek a fókusznak volt köszönhető a cég sikeressége.

Szerezzünk barátokat, és tartsuk is meg őket!

Egy állami szektorban zajló, több milliárd dolláros IT-projekt vezetőjétől hallottam, hogy idejének jelentős részét diplomáciai tevékenységekre szánja. Azért dolgozik, hogy olyan kulcsszereplők támogatását nyerje el, akik komoly befolyással bírhatnak a projekt sikerére. Miért van ez így? Mert ez is a kockázatkezelés egy formája. Amikor váratlan problémák merülnek fel, a projekt jövője gyakran a meglévő kapcsolatokon dől el. Ha pedig a baj már bekövetkezett, késő elkezdeni a kapcsolatépítést. Érdemes tehát hidakat építeni előre, hogy ha elérkezik a szükség, már legyenek stabil alapjaink!

Related posts