A fiatalok álma a 6 órás munkanap és a korai nyugdíj: ez a tendencia egyre inkább teret hódít. Az új generáció olyan karrierlehetőségeket keres, amelyek nemcsak a pénzügyi függetlenséget biztosítják, hanem az életminőséget is javítják. A rövidebb munkanap

Két amerikai felmérésből is az rajzolódik ki, hogy a mai huszonéves generáció másképp gondol a munkára, mint az idősebbek.
A Newsweek által közzétett felmérés arra irányította a figyelmet, hogy az Egyesült Államok különböző korosztályai miként viszonyulnak a nyugdíjba vonulás kérdéséhez.
A Talker Research kutatóintézet által végzett felmérés rávilágított, hogy a Z generáció (18-26 évesek) a legfiatalabb átlagos nyugdíjkorhatárt jelölte meg, amely 61 évre tehető. Ezzel szemben az Y generáció, amely az 1980 és 1995 között születettek csoportját öleli fel, csupán egy kicsit magasabb értéket adott meg: szerintük a megérdemelt nyugdíj 62,8 éves korban kezdődhet. Érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államokban az átlagos nyugdíjkorhatár 64 és 66 év között mozog, ami azt jelzi, hogy a fiatalabb generációk a vártnál korábban szeretnének búcsút inteni a munkavilágának.
A Népszava cikkének elemzése rávilágít arra, hogy a nyugdíjrendszer körüli viták komoly társadalmi feszültségeket generálhatnak a politikai döntéshozók és a fiatalabb generációk között. A különbségek és eltérő elvárások alapjaiban formálhatják a jövőbeli párbeszédeket, és új kihívások elé állíthatják a rendszert.
A Newsweek egy másik, a témával kapcsolatos kutatás eredményeit is megosztja. Az adatok szerint a Z generáció tagjai nem csupán a korábbiaknál korábban érkező nyugdíjkorhatárt preferálnák, hanem a napi munkaidőt is szeretnék csökkenteni. Számukra az ideális munkanap hossza mindössze 6 óra lenne.