Húsz éven keresztül meddőnek tartották a férfit, ám egy váratlan fordulat következtében, a mesterséges intelligencia segítségével, új remények ébredtek: megérkezett a terhesség híre.


Majdnem húsz évnyi küzdelem után egy házaspár végre elérte az álmaikat: saját gyermekük születését. A férfi egészségi állapota azonban folyamatos akadályokat gördített az útjukba, így a vágyuk eddig csupán álom maradt. Ám amerikai kutatók innovatív munkájának köszönhetően végre megvalósulhatott a lehetetlennek tűnő csoda.

Mintegy 18 évnyi sikertelen meddőségi kezelés után egy pár, akinek férfi tagját korábban azoospermiával diagnosztizálták, hamarosan szülővé válhat. Az azoospermia olyan állapot, amelyben szinte egyáltalán nem található hímivarsejt az ondómintában. Ez a problémás helyzet a meddő férfiak körülbelül 10 százalékát érinti. Legutóbb a szakértők egy innovatív, mesterséges intelligenciával működő rendszert alkalmaztak, amely segítségével három rejtett hímivarsejtet sikerült felfedezniük. Ez a felfedezés végül a régóta vágyott terhességhez vezetett – számolt be az Interesting Engineering.

Az azoospermiával küzdő férfiak számára a gyermekvállalás kérdése különösen komplex. Sok esetben a párok a donorspermát választják, mint alternatív megoldást, míg mások a herékből történő szövetminta vétellel próbálnak érvényesülni, ami egy fájdalmas és megterhelő eljárás.

A Star (Sperm Tracking and Recovery) néven ismert innovatív módszert Zev Williams és kutatócsapata alkotta meg az amerikai Columbia Egyetemen. Ez a forradalmi eljárás a legmodernebb képalkotási technikákat és mesterséges intelligenciát ötvözi, lehetővé téve, hogy spermiumokat azonosítson olyan ondómintákban, amelyeket korábban sterilnek hittek. Érdekesség, hogy az eljárás alapját képező technológiát eredetileg távoli csillagok felfedezésére fejlesztették ki, ezzel új perspektívákat nyitva meg a reprodukciós orvoslás területén.

Williams és csapata öt éven át fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy a meglévő technológiát a hímivarsejtek nyomozására optimalizálják. A Star ultramodern nagy sebességű kamerákkal kapcsolódik össze egy mikroszkóppal, lehetővé téve, hogy extrém részletességgel vizsgálja meg az ondómintát. Kevesebb mint egy óra alatt több mint 8 millió képet rögzít, amelyeket a mesterséges intelligencia elemzi, hogy pontosan izolálja az életképes spermiumokat, mindezt úgy, hogy egyáltalán nem károsítja őket. Ezek a kiválasztott sejtek azonnal felhasználásra kész állapotba kerülnek.

A szakértők által végzett vizsgálat során az egyik beteg mintáját két napon keresztül elemezték, ám sajnos nem akadtak életképes hímivarsejtekre. Ezzel szemben a mesterséges intelligencia mindössze egy óra leforgása alatt 44 életképes sejtre bukkant.

Az első sikeres teherbeesés 2025 elején történt meg. A 38 éves Rosie és férje több országban is próbálkoztak a lombikkal, de sehol sem sikerült a kívánt terhesség. A Star márciusban azonosított három hímivarsejtet a férje mintájában, majd az orvosok két órán belül megtermékenyítették a petesejtjét és beültették azt a nőnek. A nő jelenleg a terhessége ötödik hónapjában jár.

Bár az elért eredmények ígéretesek, a szakértők hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség a módszer hatékonyságának és biztonságának alapos felméréséhez, mielőtt széles körben bevezetnék azt. Jelenleg az egyetem körülbelül 3000 dolláros - ami körülbelül 1 millió forintnak felel meg - áron kínálja a spermiumok kinyerését a páciensek számára.

Related posts